Že vyžadují rostliny ke svému růstu sluneční svit, je známo každému z nás. Už i děti ve školách jsou seznamovány s procesem fotosyntézy a vlivem světla na růstovou fázi a na tvorbu květů a plodů. Sluneční záření lze však nahradit i umělým osvětlením, zvláště v nepříznivých podmínkách mírného a subpolárního pásma. Využívají se k tomu s velkým úspěchem již desítky let dosud nejsilnější zdroje, jaké člověk dokázal sestrojit – výbojky.
Čím si posvítit na rostliny
Sodíkové výbojky – vysokotlaké zdroje tohoto typu jsou dosud nejvýkonnější, které si můžeme zvolit. Dosahují svitu až 130 lumen / W, tedy světelného toku přibližně 130 tisíc lumen při odběru elektrické energie jednoho tisíce Wattů. Mohou tedy zásobovat umělým světlem obrovskou plochu skleníků a i při vyšším odběru energie jsou stále v přepočtu na výnosy z pěstování rostlin rentabilní. V jejich světelném spektru převažuje žlutá, oranžová a červená barva delších vlnových délek, a to je výhodné zejména pro tvorbu květů a podporu tvorby plodů, ale většině rostlin se daří pod sodíkovými výbojkami https://www.lightpark.cz/vybojky/ i růst.
Kombinované zdroje – některé typy výbojek plněných https://www.prace.cz/poradna/aktuality/detail/article/jak-se-stat-obchodnim-zastupcem/ sodíkem mají upravené spektrum s přidanou složkou modré barvy kratších vlnových délek a lze je využívat jak pro fázi růstu rostlin, tak i fázi tvorby květů. Na trhu se můžete s těmito typy setkat např. u výrobce Osram pod obchodním názvem Plantastar.
Metalhalogenidové výbojky – vývoj těchto zdrojů spočívá ve využívání různých chemických prvků uvnitř baňky, které mohou upravit světelné spektrum podle potřeb zákazníků a jsou cíleně využívány zejména pro růstovou fázi, kdy je poměr mezi kratšími a delšími vlnami světla vyvážený. Nejčastěji jde o metalhalogenidové zdroje se spektrem od 380 do 680 nm, což umožňuje pěstování takříkajíc neomezeného počtu rostlin a tvorby důležitého zeleného barviva – chlorofylu.
Pages: