Jak snížit počet aut na silnicích

Asi není třeba říkat, že naše silnice brázdí stále více osobních automobilů. To se nemusí zdát jako tak velký problém, naopak. Přeci jen, je dobře, že lidé jsou mnohem mobilnější a nemusí se spoléhat na autobusy či vlaky, zvláště v okamžiku, kdy potřebují naléhavě odjet. Bohužel, jak se ukazuje, situace tak růžová není.

 

nový moderní automobil

 

Faktem je, že počet aut na našich silnicích začíná být problémem nejen pro stát, ale i pro řidiče samotné. Asi největším důsledkem je neustále se zvyšující počet dopravních nehod, avšak rozhodně to není jediná nepříjemnost, se kterou se řidiči stále častěji setkávají. Přidat k tomu můžeme i to, že dopravní zácpy se objevují s vyšší frekvencí, stejně jako častější nutné opravy silnic a horší shánění místa na parkování.

 

Je jasné, že situace je dlouhodobě neudržitelná. Silnice nejde rozšiřovat donekonečna, a proměnit města v obrovská parkoviště také nezní dvakrát lákavě. Je tedy potřeba se zamyslet, co by se s tím dalo dělat, ať už na osobní či státní úrovni.

 

počet dopravních nehod stále roste

 

Jednou z možností je samozřejmě zvýšení daní z nákupu automobilu. Tím by se zvýšila jeho cena, což by z něj udělalo luxusnější zboží. To by se však s největší pravděpodobností setkalo se značným odporem občanů. Navíc by jim nic nebránilo v tom, aby si vůz koupili v zahraničí, kde jsou ceny nižší.

 

Také je ale možné jednoduše zvýšit daň z pohonných hmot pro osobní automobily. To by vedlo ke zdražení jeho provozu a tedy jeho řidšímu používání. Ovšem, jak nám ukázalo zdražení v době covidu a války na Ukrajině, ani toto opatření by rozhodně nebylo populární.

 

Je tedy pochopitelné, že vláda k takovýmto krokům přistoupí, až již nebude mít jinou možnost. A to prozatím nehrozí. A tak místo toho budeme mít stále více silnic a parkovišť a stále méně přírody. Otázkou je, zda je to skutečně něco, co doopravdy chceme. Jsou to totiž kroky, které lze jen těžko vzít zpět.