Negativní dopady obrazovek


Naše prostředí je dnes doslova vyplněno různými obrazovkami a my trávíme téměř všechen čas jejich sledováním, ať kvůli tomu, že pracujeme na počítačích nebo proto, že telefon pro nás znamená odpočinek a zábavu ve volném čase. Tímto způsobem trávení času ale dáváme velmi zabrat nejen svému muskuloskeletálnímu systému, ale také očím. Obzvlášť pokud již na očích existuje refrakční vada jsou oči zatěžovány ještě více. Refrakční vadou myslíme dalekozrakost nebo krátkozrakost. V případě krátkozrakost nedopadají paprsky světla na sítnici, ale ještě před ni, takže objekty vzdálené nejsou viděny ostře, ale jsou rozmazány.

lidské oči

Při dalekozrakost jsou naopak dobře pozorovány objekty v dálce, ale předměty blízké není možné vidět ostře. V ten moment se oko musí namáhat mnohem více, než kdyby blízké předměty vidělo nepoškozeně. Z toho následně vychází problémy jako bolesti očí a hlavy, zhoršené vidění nebo neschopnost vidět za šera. Pokud jste si na sobě některých těchto znaků všimli, je vhodné, abyste navštívili svého očního lékaře. Tyto problémy se mohou objevit, i když brýle již nosíte, jen jednoduše nemusíte mít nastavené ty správné dioptrie. O své oči se ale musíte starat i mezi jednotlivými návštěvami očního lékaře.

brýle na čtení

Tomu se říká oční hygiena. Po dlouhodobém sledování svítící obrazovky je vhodné aspoň na pár minut zaměřit svůj zrak z okna, na něco vzdáleného nebo jednoduše zavřít oči a nechat je chvíli odpočívat. Pro uchování kvalitního zraku je pak vhodné mít i delší přestávky bez obrazovky. Myšleny jsou tím například procházky do přírody, kterými můžete trávit své víkendy. Ty pomohou nejen Vašemu zraku, ale také prospějí celému Vašemu organismu, ať už se zaměříte na srdce a celý kardiovaskulární systém nebo chcete zlepšit bolesti zad a kloubů, kterými třeba v pokročilejším věku můžete trpět.